/ Ogłoszenie / 20 niedziela po Święcie Trójcy Świętej – 25 października 2020

20 niedziela po Święcie Trójcy Świętej – 25 października 2020

Hasło tygodnia: Oznajmiono ci, człowiecze, co jest dobre i czego Pan żąda od ciebie: tylko, abyś wypełniał prawo, okazywał miłość bratnią i w pokorze obcował ze swoim Bogiem Mi 6,8

Serdecznie dziękujemy za kolektę i ofiarę złożoną w czasie ostatniego nabożeństwa.

– Cieszynie w wysokości:

1060,92 zł

– Bażanowicach wysokości:

78,00 zł

– Gumnach w wysokości:

71,00 zł

– Hażlachu w wysokości:

222,50 zł

– Krasnej w wysokości:

90,00 zł

– Marklowicach w wysokości:

61,00 zł

– Ogrodzonej w wysokości:

57,00 zł

– Puńcowie w wysokości:

…………….. zł

– Zamarskach w wysokości:

…………….. zł

 1. W sobotę, 31.10, w dniu Pamiątki Reformacji zapraszamy na nabożeństwa:

– o godz. 17:30 w Kościele Jezusowym w Cieszynie

– o godz. 16:00 w Bażanowicach, Gumnach, Hażlachu, Marklowicach, Ogrodzonej, Puńcowie i Zamarskach.

W trakcie wszystkich nabożeństwach reformacyjnych prosić będziemy o złożenie ofiary reformacyjnej na cele Funduszu Ewangelizacyjno-Misyjnego Kościoła. Ofiarę można złożyć również na konto naszej parafii.

 1. W najbliższą niedzielę 1 listopada w dniu Pamiątki Umarłych odprawione zostaną nabożeństwa:

– o godz. 8.00 i 10.00 w Kościele Jezusowym w Cieszynie

– o godz. 8:30 w Bażanowicach, Hażlachu, Krasnej, Marklowicach i Ogrodzonej.

– o godz. 10:00 w Gumnach, Puńcowie i Zamarskach.

 1. Jak zawsze w czasie nabożeństw w pierwszą niedzielę miesiąca będziemy prosili o złożenie ofiary na cele utrzymanie naszych cmentarzy. Ofiarę można złożyć również na konto naszej parafii.

 2. Wszystkich, którzy z racji wieku, czy stanu zdrowia obawiają się brania udziału w nabożeństwach w kościołach zapraszamy do uczestniczenia w nabożeństwach z Kościoła Jezusowego za pośrednictwem internetu na kanale naszej parafii w serwisie Youtube.

 3. Serdecznie zapraszamy do uczestniczenia w nabożeństwie, które dzisiaj o godz. 15.50 nada TVP3 z kościoła św. Trójcy w Mikołajkach.

 4. W związku z wprowadzonymi przez władze państwowe obostrzeniami i zaleceniami Biskupa Kościoła, Rada Parafialna podjęła decyzję o zawieszeniu wszystkich spotkań parafialnych, do pierwszej niedzieli Adwentu tj. 29.11.2020 roku. Rada Parafialna podjęła również decyzję, iż w tym okresie wszystkie nabożeństwa w naszej parafii będą nabożeństwami Słowa Bożego.

 5. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników parafii prosimy o ograniczenie wizyt w kancelarii parafialnej do niezbędnego minimum. Pragniemy również przypomnieć iż większość spraw można załatwić telefonicznie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej. Zachęcamy do dokonywania wszelkich płatności na rachunek bankowy parafii.

 6. W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną, Rada Diecezjalna Diecezji Cieszyńskiej, na wniosek Rady Parafialnej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie, podjęła decyzję o przesunięciu zapowiedzianych na niedziele 18.10.2020 i 25.10.2020 wyborów rady parafialnej, komisji rewizyjnej i rad filiałów w Parafii w Cieszynie o 3 miesiące, to jest do niedzieli 24.01.2021 roku. Jednocześnie Rada Parafialna pragnie podkreślić, iż wszystkie zgłoszenia kandydatur do wyżej wymienionych gremiów zachowują swoją ważność i podziękować wszystkim, którzy zgłosili wolę kandydowania.

 7. Rada Parafialna zwraca się z gorącym apelem do wszystkich, a w szczególności do osób starszych o powstrzymanie się od odwiedzania w najbliższym czasie cmentarzy. Istotą przeżywania dnia Pamiątki umarłych w naszym Kościele jest przede wszystkim rozważanie Słowa Bożego, dlatego zachęcamy do uczestniczenia w tym dniu w nabożeństwach, także za pośrednictwem internetu i telewizji, która transmitować będzie nabożeństwo w TVP3 o godz. 15.50.

 8. List biskupa diecezji cieszyńskiej

Drogie siostry i bracia w Chrystusie!

Cmentarz powinien być szczególnym miejscem zadumy nad przemijaniem, zmierzania się z tematyką życia wiecznego, przeżywania żałoby po utracie bliskich, miejscem, na którym uświadamiamy sobie, że życie, mimo śmierci, w Chrystusie odnosi zwycięstwo!

Luter zabiegając o stworzenie miejsca zacisznego podkreślał, że atmosfera na cmentarzach bardziej przypomina jarmark, niż miejsce zadumy. Czy nie powróciliśmy do lutrowych czasów? Niestety coraz częściej nasze ewangelickie cmentarze, zupełnie wbrew naszej duchowości, przypominają centra handlowe, giełdy kwiatowe, hurtownie zniczy. Bezzasadnie przejmujemy narzucaną modę, obowiązujące trendy.

Pamiętajmy, wspominajmy, dziękujmy za tych, którzy byli nam bliscy, ale… nie pozwólmy wywierać na siebie presji co powiedzą inni, nie poddawajmy się konkurencyjności i cmentarnej rywalizacji! Nie chodzi o rewolucję. Wystarczy ustalić w rodzinie, by zamiast zakupu kilku wiązanek, kupić na dany grób tylko jedną, zamiast nabywania dziesiątków zniczy przynieść jeden wspólny od wszystkich! A pozostałe finanse przeznaczyć na wspieranie potrzebujących.

Nawiązując do akcji parafii w Wiśle, Golasowicach i Jastrzębiu-Zdroju Odpowiedzialni za stworzenie zachęcam, aby w całej diecezji cieszyńskiej wybierając się w tym roku na cmentarze podejść odpowiedzialnie do ochrony stworzenia, pomyśleć także o horrendalnych kwotach, jakie nasze parafie płacą za wywóz śmieci, które idą w setki tysięcy złotych.

Proszę Was o przeznaczcie kwot, które planowaliście w tym roku wydać na znicze czy kwiaty, na pomoc szpitalom w naszej okolicy. Te placówki potrzebują różnego wsparcia na czas walki z COVID-19. Swój dar możecie przekazać na konto Diecezji Cieszyńskiej: 86 1020 1390 0000 6202 0143 4505 z dopiskiem Fundusz dla żywych, a my po konsultacji ze szpitalami zakupimy wskazane sprzęty. Będziemy informowali o naszej akcji na stronie diecezji: www.cieszynska.luteranie.pl.

Wesprzyj akcję! Pomóż!

A kiedy staniemy nad grobem swych bliskich w cichym powiewie zadumy niech Bóg pozwoli nam usłyszeć: „Jestem, który jestem” i mocą Ducha Świętego wpisze w nasze wnętrza zapewnienie: „Ja żyję i wy żyć będziecie” (J 14,19)!

bp Adrian Korczago

 1. Jak co roku nasza parafia prowadzi akcję diakonijną „Kromka chleba dla bliźniego”. Akcja ma na celu codzienne systematyczne odkładanie kwoty równowartej kromce chleba, a fundusze zebrane będą przekazane na cele diakonijne. Koperty, do których zbierane będą pieniądze można otrzymać przy wyjściu z kościoła. Skarbonki będą zbierane do Święta Reformacji, 31.10.

 2. CME zachęca do wzięcia udziału w akcji charytatywnej „Prezent pod choinkę” Bliższe informacje w kancelarii parafialnej.

 3. W kancelarii parafialnej można odebrać zdjęcia z tegorocznej konfirmacji.

 4. Przy wyjściu z kościoła można otrzymać październikowy numer Wieści Wyższobramskich.