Partycypacja projektu – „Razem wędrujemy dalej / Společne putujeme d’alej”

              Zapraszamy mieszkańców regionu pogranicza polsko-słowackiego, przedstawicieli samorządów, instytucji kultury, organizacji turystycznych i wszystkich zainteresowanych do konsultacji społecznych w zakresie planowanego projektu transgranicznego związanego z ratowaniem obiektów historycznych, likwidacją barier architektonicznych oraz promocją wspólnego dziedzictwa i udostępnieniem do celów badawczych, naukowych, i społecznych materiałów archiwalno-bibliotecznych dotyczących kontaktów polsko-słowackich na Śląsku Cieszyńskim ze zbiorów Biblioteki i Archiwum im. B.R. Tschammera Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie.

            Planowana realizacja projektu pozwoli na zachowanie i ochronę historycznego budynku – Alumneum, dawnej bursy dla uczniów pochodzących ze Słowacji, Austrii, Czech, Moraw i Śląska. Historia budynku związana jest z cieszyńską ewangelicką edukacją i łączeniem pod tym jednym „dachem” edukacji i dachem alumneum młodzież z różnych zakątków XVIII i XIX wiecznej monarchii Austriackiej (później Austro-Węgierskiej), a co warte podkreślenia, również różnych wyznań. Obecny stan budynku wymaga naprawy i renowacji, użytkowane w nim pomieszczenia są niedostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz osób starszych z problemami ruchowymi. Ponadto część przestrzeni obiektu jest całkowicie wyłączona z użytkowania ze względów na ich stan zachowania. Obiekt tylko częściowo spełnia współczesne wymagania do pracy z dziećmi, młodzieżą i seniorami. Te wszystkie uwarunkowania nie pozwalają na pełne wykorzystanie, udostępnienie i otwarcie obiektu na potrzeby społeczne.

         Realizacja projektu pozwoli na ochronę historycznego budynku oraz likwidację barier architektonicznych. Obiekt będzie wizualnie atrakcyjny z zewnątrz oraz funkcjonalny i przyjazny wewnątrz. Zostanie otwarty dla celów społecznych. Obecnie odbywają się w nim spotkania różnych grup parafialnych i próby chórów. Planuje się poszerzenie zakresu udostępnienia obiektu dla grup, organizacji zewnętrznych. W części odnowionych i udostępnionych pomieszczeń planuje się organizację spotkań, warsztatów dla różnych grup wiekowych. Planowana jest rewitalizacja przestrzeni obecnie niedostępnej, w której planuje się między innymi otwarcie sali im. Ján Kalinčiaka – wybitnego słowackiego pisarza, poety i dyrektora ewangelickiego gimnazjum w Cieszynie – gdzie powstanie wystawa poświęcona historii obiektu i dziedzictwa polsko-słowackiego. Obiekt stanie się atrakcyjny turystycznie. W obiekcie znajdują się czytelnia zabytkowej Biblioteki i Archiwum im. B.R. Tschammera oraz wypożyczalnia biblioteki parafialnej. Likwidacja barier pozwoli na udostępnianie zbiorów bez ograniczeń i w sposób komfortowy. Ponadto doposażenie biblioteki w skanery pozwoli na digitalizację części materiałów archiwalno-bibliotecznych z XVIII i XIX wieku związanych z kontaktami polsko-słowackimi. Zamierzeniem jest uruchomienie strony internetowej projektu, na której nie tylko będzie można zapoznać się z realizacją i efektami projektu – wystawami, zdigitalizowanymi w ramach projektu materiałami archiwalno-bibliotecznymi, ale powstanie baza informacyjna o nauczycielach i uczniach cieszyńskich szkół ewangelickich z XVIII i XIX wieku pochodzących z niemal całej ówczesnej monarchii austriackiej.

Uwagi, pytania i propozycje można przesyłać na adres e-mail: cieszyn@luteranie.pl

do dnia 20.12.2024 r.

                Nazwa projektu: „Razem wędrujemy dalej / Společne putujeme d’alej”

Partnerzy projektu: Parafia Ewangelicka Wyznania Augsburskiego w Dolnym Kubinie na Słowacji oraz Miasto Dolny Kubin.

Cele projektu: Celem głównym projektu jest wykorzystanie dziedzictwa kulturowego materialnego, do rozwoju turystyki zrównoważonej. Problemem partnerów projektu jest zły stan zabytków oraz bariery architektoniczne uniemożliwiające korzystanie z obiektów dziedzictwa historycznego wszystkim bez wyjątku. Partnerzy projektu chcą wyeliminować zauważone problemy poprzez podjęcie prac remontowo-konserwatorskich oraz zlikwidować bariery architektoniczne. Kluczowym aspektem projektu jest zrównoważony rozwój pogranicza polsko-słowackiego w sferze turystyki, w oparciu o dziedzictwo kulturowe, ale także poprzez wzbogacenie oferty turystycznej partnerów, pogłębienie współpracy i stworzenie ważnych, trwałych symboli transgranicznej współpracy.

Realizacja: Partnerzy planują realizację projektu w latach 2026 – 2027

Projekt realizacji oraz zdjęcia stanu obecnego: