65-lecie ordynacji

27 września 2024 roku 65. rocznicę swojej ordynacji obchodzą ks. Jan Melcer oraz ks. Andrzej Czyż.

Ordynacja odbyła się w wiślańskim kościele ap. Piotra i Pawła, 27 września 1959 r. Aktu ordynacji dokonał biskup prof. dr Andrzej Wantuła w asyście ówczesnego wiślańskiego proboszcza ks. radcy Roberta Fiszkala i proboszcza ustrońskiego ks. Pawła Bocka.

Ks. Andrzej Czyż urodził się 20 października 1936 roku w Wiśle. Po swojej ordynacji rozpoczął służbę w parafii w Szczytnie na Mazurach jako wikariusz senioralny ks. seniora Alfreda Jaguckiego. W 1960 roku został skierowany do służby w parafii w Skoczowie. W 1970 roku został wybrany jej II proboszczem, a od 1986 roku aż do przejścia na emeryturę w 2002 roku pełnił funkcję proboszcza skoczowskiej parafii. W latach 1980-1991 był konseniorem Diecezji Cieszyńskiej, a także przez pewien czas pełnił obowiązki jej seniora.

Szczególnie zaangażowany był w prace Diecezjalnej Komisji Ewangelizacyjno-Misyjnej, której przez lata przewodniczył oraz w Synodalnej Komisji Ewangelizacyjno-Misyjnej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Podczas swojej służby pełnił funkcję diecezjalnego duszpasterza młodzieży Diecezji Cieszyńskiej, sporo czasu poświęcił pracy katechetycznej, a przez wiele lat był diecezjalnym wizytatorem nauczania religii.

Ks. Andrzej Czyż był zaangażowany w działalność ekumeniczną. 22 maja 1995 roku wraz z bp. Pawłem Anweilerem przyjął w skoczowskim kościele papieża Jana Pawła II na modlitwie ekumenicznej. Przez lata angażował się organizację koncertów „Musica Sacra” i Międzynarodowych Ekumenicznych Konkursów Wiedzy Biblijnej „Jonasz”. Za całokształt pracy duszpasterskiej i społecznej, Samorządy Ziemi Cieszyńskiej przyznały mu w roku 2005 laur „Srebrnej Cieszynianki”, natomiast w roku 2017 laur „Złotej Cieszynianki”.

Ks. Andrzej Czyż jest żonaty z Anielą z domu Noga, ma troje dzieci.

Ks. Jan Melcer urodził się 5 sierpnia 1935 r. w Wiśle. Po ordynacji kilka miesięcy służył w Diecezji Katowickiej, a następnie został mianowany przez Władze Kościoła wikariuszem największej parafii w Polsce – w Cieszynie. Po odbyciu wikariatu został na parafii w roku 1970 wybrany przez Zgromadzenie Parafialne najpierw II proboszczem, od roku 1981 proboszczem, którego to funkcję pełnił do czasu przejścia w stan spoczynku w lutym 2001 roku był cieszyńskim proboszczem.

Za działalność związaną z budową obiektów sakralnych i pracę ekumeniczną ks. proboszcz Jan Melcer otrzymał w dniu 15 grudnia 1999 r. w Warszawie katolicką nagrodę im. Brata Alberta, natomiast za działalność charytatywną (pomoc dzieciom z ubogich rodzin), działalność kulturalno-oświatową
( założenie dwóch młodzieżowych zespołów teatralnych w Cieszynie i Haźlachu, udział w założeniu w Cieszynie Oddziału Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego) oraz za pełnienie obowiązków kapelana szpitalnego, otrzymał laur „Srebrnej Cieszynianki 2006.”

Ks. Jan Melcer jest żonaty z Ireną z domu Czernek, ma dwoje dzieci.