ZAMKNIĘCIE CMENTARZY

W nawiązaniu do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 października 2020 roku dotyczącego cmentarzy informujemy, że w okresie

od 31 października do 2 listopada wszystkie ewangelickie cmentarze w naszej parafii zostały

ZAMKNIETE.

W sytuacji, gdy na cmentarzu znajduje się kościół, kaplica na czas uroczystości zostanie umożliwione dojście na nabożeństwo bez możliwości wejścia na cmentarz.

Powyższe nie dotyczy pogrzebów i uroczystości z nimi związanych.

W takiej sytuacji pozostaje nam “odwiedzenie” grobów naszych bliskich poprzez internet. Pod tym linkiem: https://cieszynewangelicki.grobonet.com/index.php

W zakładce wyszukiwarka wpisujemy nazwisko i imię osoby ostatnio pochowanej w szukanym grobie, a następnie przechodzimy do karty grobu. Tam można również zapalić wirtualny znicz.

Zachowując pamięć o zmarłych, nie potrzeba zewnętrznych oznak tej pamięci, chociaż dla wielu też są ważne. Nigdy powinniśmy ich jednak przeceniać.

W najbliższych dniach nie uda nam się już postawić kwiatów. Nie będziemy mogli odwiedzić grobów bliskich.
To nie jest najważniejsze. Najważniejsza w tych dniach niech będzie dla nas pamięć i modlitwa, którą możemy wypowiedzieć myśląc o tych, których Bóg wezwał już do Wieczności.
Najważniejsze niech będą słowa, którą przekazuje nam Jezus Chrystus w Ewangelii – Jego obietnica życia i zmartwychwstania.

Jeśli traktujemy te słowa poważnie, to najważniejszym dla nas będzie myśl dająca nadzieję i pokój, że Ci którzy odeszli żyją, a na cmentarz jest jedynie miejscem, gdzie ich prochy bądź ciało zostały złożone do ziemi. Przed nami obiecane przez Chrystusa spotkanie.

Jezus Chrystus da im tak jak i nam nowe ciał i życie wieczne.